KATEGORİLER
» ÜRÜN DETAYI > Uydu Sistemleri
 
 
Uydu Sistemleri

Ürün Kodu: 3

Kategori:  Çanak Anten Ve Uydu Sistemleri
 
Ürün Açıklaması

Uydu yayınlarının izlenebilmesi için alış anteni, LNB ve uydu alıcı cihazlar (receiver) kullanılmaktadır. Yayınların sorunsuz izlenebilmesi ancak alış anteninin uyduya tam olarak odaklanması ile mümkün olabilir. Bu nedenle anten kurulumu mutlaka yeterli teknik bilgi ve donanıma sahip profesyonel servislere yaptırılmalıdır. Burada herhangi bir ekipman kullanmadan var olan uydu anteninin ayarının nasıl kontrol edilebileceği ve düzeltilebileceği açıklanacaktır.Alış anteni, azimuth (sağ-sol) veya elevasyon (yukarı-aşağı) doğrultularında hareket ettirilerek anten ayarı yapılır. Alış anteninin ayarını yaparken uyduda bulunan zayıf bir yayın sinyalinin seviyesi dikkate alınır. Kumandanın info tuşuna basılarak kanalın sinyal seviyesi takip edilir. Belirtilen doğrultulardan birinde yapılan hareket sonucunda, o doğrultudaki en yüksek sinyal seviyesi bulunarak anten için ilgili doğrultudaki en uygun nokta belirlenir. Aynı işlem diğer doğrultu için de yapılarak, yine en yüksek seviye ve ilgili doğrultudaki en uygun nokta bulunur. Böylece alış anteni uyduya düzgünce yönlendirmiş olur. Bu ayarlamalar sırasında, her bir doğrultu için, anteni sabitlemek amacıyla kullanılan vidaların gevşetilmesi ve ayar sona erdiğinde elde edilen güçlü sinyal kaybedilmeden dikkatli bir biçimde sıkılması gerekmektedir
.1-) Merkezi uydu sistemi nedir?
Binalarda, dairelerin digital uydu yayınlarından toplu olarak faydalanmaları için kurulan, çanak kirliliğini önleyen uydu sistemidir.

2-) Hangi kanallar izlenebilir?
Digital uydu alıcısı olan her daire,Türksat uydusundan yayın yapan 250’den fazla Türk kanalı ile,Hotbırd uydusundan yayın yapan binlerce yabancı kanalı digital görüntü ve ses kalitesiyle izleyebilir(Sistem isteğe göre digitürk uydusunun(Eutelsat W3)yayınlarını alabilecek şekilde kurulabilir.Bu şekildeki kurulumlarda daire digitürk abonesi ise, diğer uydu yayınlarının yanı sıra digitürk kanallarınıda izleyebilir).

3-) Bu yayınlar paralı mıdır?
Hayır, bu yayınları herhangi bir ücret ödemeden izleyebilirsiniz.
Uydudan yayın yapan kanalların çoğunluğu ücretsiz yayınlardır. Ayrıca uydudaki şifreli yayınları izlemek isteyenler, abone olarak bazı özel kanalları izleyebilir.(+18 yetişkin kanalları, maç yayınları gibi).

4-) Merkezi uydu sistemi kurmak için binaya ne yapılıyor?

Iki adet uydu antenini, binanın çatısına kurup sistem merkezini de binanın asansör dairesi gibi korunaklı bir alanına monte ediyoruz.(Digitürk”te isteniyorsa 3. bir uydu anteni kurulur ve sistem dağıtım ekipmanları buna göre kullanılır).

5-) Anten kabloları dairelere nasıl ulaştırılıyor?
Binaların çatılarında yapılan işlemler standart olsa da, sistem merkezinden dairelere kablo çekimi, binaların mimari ve altyapı farklılıklarından dolayı değişiklikler göstermektedir.
Genelde kablo yolu olarak bina havalandırmaları veya şaft boşlukları kullanılmakla birlikte bir kısım binalarda merdiven boşlukları veya dış cepheler kablo yolu olarak kullanılmaktadır.
Fakat buralarda yapılan işlemlere ilave olarak ortak mahallere kablo kanalı monte etmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda daire başı maliyet biraz yükselmektedir.

6-) Ikinci bir TV’de uydu kanallarını izlemek için ne yapmam gerekir?
Ikinci bir uydu alıcısı almak ve bunun içinde sistem merkezinden ayrı bir kablo çekmek gerekmektedir.

7-)Daire sisteme katılmakla ne kazanmış olacaktır?
- Türksat ve Hotbird uydusundan yüzlerce TV kanalını digital görüntü kalitesiyle izleyecektir.
- Hiçbir yayıncı kuruluşa üye olmasına, aidat ödemesine gerek yoktur.
- Evine alacağı, uydu alıcısının özelliklerine göre, kendi ilgisi doğrultusunda, özel şifreli kanalları izleyebilecektir (Lig TV aboneliği, D-smart özel içerik yayınları ve interaktif uygulamaları, Hotbird uydusundan +18 yetişkin kanalları abonelikleri gibi).
-Dairenin,ayrıca çanak anteni taktırması yerine sistemden faydalanması daha ekonomik olacaktır (zira, kendisine ayrıca uydu anteni kurdurmak daha masraflıdır).

8-) Apartman yönetimi ne kazanacaktır?
- Binanın dış cephesini ve çatısını yıpranmaktan kurtaracaktır.
- Anten montajları yüzünden, dairelerin birbirleri ve yönetim ile nahoş olaylar yaşamasını önleyecektir.
- Dairelere, digital uydu yayınlarından faydalanma fırsatını sunarak, hizmet götürmüş olacaktır.

9-) Digital uydu alıcısı fiyatları ne kadardır?
Digital uydu alıcılarının fiyatları, özelliklerine ve kalitelerine göre farklılıklar gösterirler. Örneğin; şifreli sistemlere uyumlu olmayan birinci sınıf kalitede uydu alıcılarını, piyasada 60-2000 TL arasında fiyatlarla alabildiğiniz gibi, şifreli sistemlere uyumlu olan, uydu alıcılarını ise 150-300 TL arasında fiyatlarla alabilirsiniz.

10-) Uydu alıcılarını sizden temin edebilir miyiz ?

Digital uydu alıcılarını başka yerlerden alabileceğiniz gibi, firmamızdan da temin edebilirsiniz. Firmamız digital uydu alıcılarını piyasa koşullarından uygun olarak peşin veya kredi kartına taksitle satmaktadır.

11-) Özel içerikli şifreli yayınlarla ilgili satış yapıyor musunuz?
 Evet firmamızdan yasal olan +18 yetişkin kanalları abonelikleri için modül ve kartlar temin edebilirsiniz. Firmamız bu konuda da detaylı hizmet vermektedir.